image Follow Us:

!...IT never stop

چگونه یک سایت هک شده را پاک سازی کنیم؟

طبق آمار اعلامی سایت Sucuri، در نیمه اول سال 2016، 78 درصد سایت های هک شده از مدیریت محتوی cms استفاده کرده اند. گزارش کامل در لینک زیر:

 

https://goo.gl/wwRMxt

 

با استفاده از پلاگین Sucuri WordPress Security می توانید سایت وردپرس هک شده را پاک سازی و malware مورد نظر را حذف کنید.


تشخیص نفوذ

نصب sucuri پلاگین: برای نصب این افزونه کافی است در بخش افزونه ها و افزونه جدید، کلمه کلیدی sucuri plugin را جستجو نمایید تا پلاگین نمایش و سپس ان را نصب نمایید.

با نصب این پلاگین شما مستقیما به دیتابیس های sucuri متصل می شوید و پلاگین با استفاده از این دیتابیس ها، کوچکترین نفوذ وآلودگی را شناسایی و گزارش می دهد. این موضوع می تواند تا حد قابل قبولی امنیت نسخه وردپرس شما بالا  ببرد.


اسکن سایت: شما می توانید به راحتی با استفاده از پلاگین sucuri، محل دقیق کدهای مخرب (malicious payload) و بدافزارها (malwares) را پیدا نمایید.

 بررسی فایل های اصلی وردپرس: در وردپرس، تمامی فایل های اصلی از قبیل فایل های پوشه wp-admin، wp-include و فایل های داخل root جهت یکپارچگی لازم است بدون تغییر باقی بمانند. در صورت بروز تغییر در یکی از این فایل ها، پلاگین sucuri این موضوع را اطلاع خواهد داد.

 این پلاگین دارای بخش log مجزایی است که شما می توانید به راحتی آخرین تغییرات فایل ها و همچنین می توانید آخرین کاربرانی که به بخش مدیریت وردپرس لاگین نموده اند را مشادهده کنید، با توجه به این logها می توانید کاربران غیرمجاز را تشخیص دهید.


پاک سازی سایت

 

قبل از شروع پاک سازی سایت، حتما حتما از سایت backup تهیه کنید.

در صورتی که فایل های اصلی یا پلاگین های وردپرس آلوده شدند، می توانید به راحتی از طریق پلاگین sucuri این پاک سازی را انجام دهید.

در صورتی که می خواهید به صورت دستی این تغییرات را اعمال نمایید لازم است فایل های اصلی وردپرس را مجدد upload نمایید. توجه: فایل های داخل پوشه wp-content و فایل wp-config لازم است نگهداری شوند، در غیر این صورت سایت شما با مشکل مواجه می شود.

برای تعمیر فایل های اصلی توسط پلاگین sucuri:

 1. در بخش مدیریت سایت و sucuri security
 2.  در این بخش برخی هشدارهای امنیتی مبنی بر خارج شدن یکپارچگی فایل ها داده شده است.
 3.  انتخاب فایل های modified و removed و انتخاب گزینه Restore Source
 4.  جهت تاییدیه کادر I understand that this operation can not be reverted را انتخاب کنید
 5.  دکمه proceed را بزنید
 6.  فایل های Added را انتخاب و دکمه Deleted file را بزنید.
 7.  مرحله 5 و 6 را تکرار کنید.

 

در صورتی که دیتابیس آلوده شده باشد؛ پلاگین  sucuri با استفاده از مشخصات دیتابیس می تواند به دیتابیس متصل شده و آلودگی ها را پاک سازی کند.

 

توجه: پاک سازی دیتابیس به صورت دستی بسیار کار طاقت فرسا و به خاطر خطای انسانی خطرناک است.

 

امنیت اکانت های سایت:

در صورتی که متوجه یک اکانت مشکوک در بین اکانت های سایت شدید، آن را قبل از سواستفاده حذف کنید. ما پیشنهاد میکنیم همیشه یک اکانت مدیر داشته باشید و دسترسی مابقی اکانت های موجود به حداقل دسترسی ها محدود باشند.

 

شما در بخش مدیریت پلاگین sucuri می توانید اکانت های سایت خود را مدیریت نمایید.

 

حذف backdoorهای پنهان:

هکرها همیشه راهی را برای برگشت به سایت های قربانیان باقی میگذارند، ما backdoorهایی از نوع مختلف در سایت های وردپرسی که هک شده اند پیدا کردیم.

اغلب backdoorها در فایل هایی همنام فایل های اصلی جاسازی می شوند اما این فایل ها در مسیرهای اشتباهی قرار دارند.

مهاجمان می توانند backdoorها را داخل فایل هایی شبیه wp-config.php و پوشه های THEME ، Plugin، Upload تزریق کنند.

Backdoorها معمولا شامل تابع های PHP زیر هستند:

 

 • base64
 • str_rot13
 • gzuncompress
 • eval
 • exec
 • create_function
 • system
 • assert
 • stripslashes
 • preg_replace
 • move_uploaded_file

 

 

حذف Malware Warning:

اگر سایت شما توسط google، McAfee، Nod32 و بقیه سایت های شناسایی اسپم، شناسایی و در بلک لیست آن ها قرار گرفت؛ نگران نباشید شما می توانید پس از پاک سازی سایت به سایت آن ها مراجعه و درخواست review برای آن ها ارسال کنید تا سایت شما مجدد بررسی و پیغام Malware  از سایت شما حذف شود، در صورتی که سایت شما کاملا پاک سازی شده باشد، این پیغام ممکن است چند روز بعد حذف شود.

جهت کوتاه کردن بررسی سایت پاک سازی شده، می توانید با استفاده از پلن های Sucuri Website Security Stack  این بررسی را به 10ساعت کاهش دهید.


در انتهای پاک سازی


حال که پاک سازی به اتمام رسید؛ لازم است  به سرعت نسخه وردپرس و پلاگین های آن را به روز کنید.

پس از آن لازم است تمامی رمزها را تغییر دهید. این مورد را می توانید دربخش post hack در پلاگین sucuri در تب Reset User’s Password اعمال کنید.

همچنین در همین بخش با کلیک بر روی Security Keys می توانید secret key جدیدی تعریف و اعمال نمایید.

در انتها پس از پاک سازی و اعمال تغییرات به روز رسانی، حتما از وبسایت بدون مشکل و امن خود یک نسخه backupتهیه نمایید.

 در نظر داشته باشید که ممکن است اسیب پذیری ها از سیستم local  وب مستر نفوذ کرده باشد، پس بهترین اقدام نصب آنتی ویروس به روز شده بر روی سیستم مدیر سایت می باشد.